Yeni Başlayanlar için Meditasyon Önerileri

9
848

  Meditasyon son dönemlerde inanılmaz popüler oldu. Hatta doktorlar bile, stresle başa çıkmak için meditasyon yapılmasını tavsiye etmeye başladılar.                     Temel meditasyon çeşitleri; zazen ,vipassana, metta,kundali… gibi başlıkları içeriyor. Yedi farklı, temel meditasyon çeşidi var. Bu yazıda, direk meditasyon tekniklerini uygulamak yerine, meditasyona nasıl kendinizi alıştıracağınız ve meditasyonun basit yöntemlerine değineceğim.                                                                                                                                       

Farkındalık Meditasyonu                                                                                                                                          Farkındalık temelli meditasyonlar, Budist geleneğinden gelir.  Doğu felsefesinde ‘monkey mind’ yani ‘ maymun zihni’ diye bir terim var. Zihnimiz gün içerisinde daldan dala konarak çeşitli şeyler düşünür. İnsanların ezici bir çoğunluğu, zihinlerinde geçmişi yaşamakta veya geleceğe odaklanmaktadır. Zihin koskoca bir orman gibi, düşüncelerimiz de tıpkı  bir  maymun gibi daldan dala konarak bizleri ‘andan’ uzaklaştırır. İnsan zihni sesiz değildir, beynimizde sürekli bir şey konuşur. Gün içinde yaşadığınız bir olay vardır, ‘ keşke öyle demeseydim’ veya ‘verdiğim bu karar doğru muydu ?’  gibi binlerce düşünce zihnimizin içinde belirir, konuşup durur hiç susmaz.                                                                                                                                 Kendinize sakin bir alan bulun, rahatsız edilmeyeceğiniz den emin olun. Meditasyon müziği açmayın. Gözleriniz açık olsun ve etrafa bakmaya başlayın. Odanın içinde bulunan veya doğada bir yerdeyseniz, etrafınızda bulunan bir objeye odaklanın. Farkındalık meditasyonunda, doğada olmanızı daha çok tavsiye ederim. Ayaklarınız yere bassın, şu an burada olduğunuzu fark edin. Diyelim ki; bir çiçeğe veya odanın içinde bulunan bir masaya odaklandınız. O objenin dokusunu, rengini görün. Bakın demiyorum, görün çünkü bakmakla görmek arasında fark var. 2-3 dk sonra fark edeceksiniz ki, zihninizde hala daha kavga ettiğiniz o konu,  uçmuş gitmiş olacak.

title=
imgeleme meditasyonu

 İmgeleme Meditasyonu                                                                                                                                     İmgeleme, görselleştirme pratiği, bedeni etkili şekilde iyi hissetmenizi sağlayan bir meditasyon şeklidir. İmgeleme Meditasyonunu iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Stresli bir andaysanız , bu yüzden baş ağrıları yaşıyor hatta uyuyamıyorsanız, rahat edeceğiniz bir alana geçin ve uzanın. Gözlerinizi kapatın, meditasyon müziği veya sadece doğa sesi olan bir kayıt açın. Dışarıdan gelen hiçbir sesin dikkatinizi dağıtamayacağına emin olun, bunun için kulaklıkta kullanabilirsiniz. Kendinizi ormanda, deniz kenarın da veya en çok bulunmayı sevdiğiniz bir ortamda hayal edin. Bu düş sizin, her şey istediğiniz gibi olabilir. Ormanda yürüyün, denizin içinde yunuslarla yüzün veya o hep hayalini kurduğunuz, göl evinin terasında ayaklarınızı uzatıp manzarayı seyredin. Bu şekilde zihniniz rahatlayacak ve vücudunuz serotonin denilen mutluluk hormonu salgılamaya başlayacak.                                                                         

Aynı meditasyonu, çekim yasasına göre de uyarlayabilirsiniz. Dikkatimizi çektiğimiz ve enerjimizi yönelttiğimiz şey büyür. Başka bir değişle görsel görüntüler yaratıcı ve güzel amaçlar için kullanıla bilinir. Hayatınız da, bir hedefinizin gerçekleştikten sonra nasıl görüneceğine dair zihninizde bir görüntü oluşturun. O hedefe ulaştığınızı görmek, gerçekleştirmek istediğiniz sonuçları destekleyen bir yaşamı size sunar.                                                                                                                    

9 YORUMLAR

  1. Awesome book, really liked the progression of Pilgrim and history. Are you going to continue this series in novellas or will you be doing full books size books in the future? Keriann Fabian Iona

  2. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
    It seems too complicated and very broad for me. I’m
    looking forward for your next post, I will try
    to get the hang of it!

CEVAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz